Dni 14-15 czerwca dla wielu sześciolatków pozostaną „niezapomnianymi” z powodu wyjazdu na długo oczekiwane „Zielone Przedszkole”.

Gościniec Wiecha w Kawęczynie przyjął nas bardzo serdecznie. Podczas przejażdżki wozem oraz spacerów mogliśmy zwiedzać piękne i ciekawe miejsca. Gospodarze gościńca zapewnili nam wiele atrakcji: pobyt w kuźni, zwiedzanie skansenu i wiatraków, starej szkoły, oraz udział w warsztatach chlebowych.

Mieliśmy możliwość korzystania z boiska do gier sportowych, placu zabaw oraz zorganizowania dyskoteki. Po aktywnie spędzonym czasie zjadaliśmy wspólnie pyszne posiłki.Zebry skaczą, tygrys śpi, hieny śmieją się” hi, hi”
słoń zażywa kąpiel w błocie, foka zjada rybek krocie.
Żyrafa w górę wyciąga szyję, a hipcio w chłodnej wodzie się myje.
Tam surykatka na warcie stoi, a mała kózka nas się nie boi.
Do tego damy dopisek taki – z ZOO pozdrawiają wdzięczne dzieciaki!1 czerwca to jest zawsze ważny dzień w naszym przedszkolu. Tę datę zna każdy – oczywiście wtedy przypada  Dzień Dziecka. Już od rana s. Alicja witała nas słodką niespodzianką. Była ona wstępem do tego, co nas czekało później. Wszyscy przeżywaliśmy ten dzień bardzo radośnie. Sale udekorowane balonami  również wyglądały wyjątkowo.  Niespodzianek było mnóstwo, jedną z nich były zabawy sportowe na placu zabaw prowadzone przez p. Dorotę i p. Rafała. Konkurencji było mnóstwo ale ze wszystkimi sobie poradziliśmy. Udało nam się nawet przeciągnąć naszego przedszkolnego węża przez tunel, co było prawdziwym wyczynem ponieważ stawiał on opór i był leniuszkiem.
W ciągu dnia mogliśmy się delektować kulinarnymi smakołykami s. Bogusławy… mniam, mniam!
A po podwieczorku czekały na nas lody. Był to udany dzień, pełen radości i zabawy. Szkoda, że Dzień Dziecka jest tylko jeden raz w roku…Jak co roku w czerwcu cała wspólnota przedszkolno - szkolna spotkała się na pikniku. Wspólnie świętowaliśmy 1050 rocznicę Chrztu Polski. Z tej okazji wiele osób przebrało się w stroje z epoki, co pozwoliło nam przenieść się w czasy Mieszka I. Całe rodziny brały udział w grze terenowej, gdzie trzeba było wykazać się odwagą, sprawnością ruchową oraz umiejętnościami manualnymi. Szukaliśmy złota, ćwiczyliśmy celność, projektowaliśmy tarcze,... Ogromnym zainteresowaniem cieszył się kącik plastyczny, w którym powstawały piękne prace m.in. kolorowe wianki. Ponadto czekało na nas mnóstwo innych atrakcji: pokaz tańców polskich, rozgrywki piłkarskie, licytacje i finał z losowaniem nagród. Ci, którzy zgłodnieli mogli posilić się pysznymi przekąskami, serwowanymi przez rodziców. Szybko upłynęły nam cztery godziny. Nim się obejrzeliśmy, już musieliśmy się rozstać...

Do zobaczenia za rok!Tak wiele chciałoby się powiedzieć, za tak wiele podziękować … ale czasami wystarczą proste gesty aby wyrazić wdzięczność i miłość. W taki właśnie sposób grupy starsze z przedszkola postanowiły uczcić święto Mam i Tatusiów. Tańcem, śpiewem i własnoręcznie wykonanym prezentem podziękowały Rodzicom za trud wychowania. Doświadczyliśmy podczas  tej podniosłej uroczystości, że nawet te proste gesty, potrafią wywołać łzy radości i wzruszenia.Dnia 2 czerwca odbyła się w naszym przedszkolu podniosła uroczystość. Dzieci z grup trzy- i czterolatków zaprezentowały się na dużej scenie, jako wspaniali artyści. Okazja do tego była odpowiednia, ponieważ występowaliśmy dla naszych Kochanych Rodziców. Ile było śpiewów, tańców i wierszyków! Fruwały spódniczki i krawaty,  ponieważ każda grupa chciała uradować swoich rodziców. Był więc taniec dworski i krakowiak, a czterolatki zaprezentowały wspaniały taniec latynoamerykański. Były laurki, uściski i buziaki. Kochani Rodzice, żyjcie nam sto lat!!! W poniedziałkowy poranek, radosne czterolatki z pełnymi plecakami wyruszyły na wycieczkę do Kawęczyna. „Gościniec Wiecha” okazał się bardzo gościnny i tradycyjny. Gospodarz ubrany w strój regionalny przywitał przybyłych po staropolsku – chlebem i solą. Przedstawiciele grup z powagą ucałowali chleb. Atrakcjom nie było końca: była przejażdżka wozem konnym, wizyta u kowala w kuźni, pobyt w skansenie z prezentacją maszyn rolniczych oraz zajęcia pt. „Od ziarenka do bochenka” Mamy nadzieję, że dzięki tak interesującym zajęciom, dzieci z większym szacunkiem będą sięgały po każdą kromkę chleba. Chcemy, aby nikt na świecie nie cierpiał z powodu jego braku.Czy to przedszkolaki? Czy jesteśmy w szpitalu, gdzie różni specjaliści zajmują się chorymi pacjentami? Tutaj zostaniemy przebadani od stóp do głów!!! Mamy tu internistę, kardiologa, radiologa, gastrologa, jeszcze dalej trwa operacja przy stole chirurgicznym, a nad wszystkim czuwa dyplomowana pielęgniarka. Wszyscy pacjenci – misie i inne przytulanki, były pod wspaniałą opieką i ich zdrowiu nic już nie zagraża. Dziękujemy wspaniałemu zespołowi medycznemu Rodziców z grupy 4B, za tak ogromną moc wrażeń, którą zapewnili naszym pociechom, przedłużając im Dzień Dziecka smilePodczas zwiedzania Parku w Kampinosie przedszkolaki miały wyjątkową okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat zwierząt: jakie przysmaki lubi klępa, a jakie mały łoszak; jak ocenić wiek łosia czy jelenia; czy zrzucanie poroża boli; jak bobry budują tamę; jakie tajemnice skrywa wataha wilków zamieszkujących puszczę. Oprócz tego młodzi odkrywcy brali udział w quizie „Człowiek w puszczy”, podczas którego mieli rozwikłać różne zagadki, np.: jak rozpoznawać tropy i odgłosy poszczególnych gatunków ptaków i zwierząt. Kolejnym zadaniem było znalezienie skarbu króla puszczy, gdzie dzieci podzielone na zespoły i wyposażone w niezbędne narzędzia wyruszyły na poszukiwania.17 maja dzieci z grupy sześciolatków wybrały się do Komisariatu Policji.
Na miejscu spotkały się z panią  policjantką, która oprowadziła je po budynku i opowiedziała o pracy w policji. Przedszkolaki mogły zobaczyć wiele sprzętów pomocnych stróżom prawa w codziennej pracy (największą sensacją było pomieszczenie z bronią). Dzieci zapoznały się z ciężką i niezbędną dla bezpieczeństwa wszystkich pracą policjantów. Z dużym zaciekawieniem zwiedzały pomieszczenia Komisariatu udostępniane przez dyżurnych policjantów. Sześciolatki odwiedziły też miejski monitoring, gdzie każdy z nich choć przez chwilę mógł zostać operatorem kamery i podejrzeć, co się dzieje na skrzyżowaniach ulic naszego miasta. Zdecydowanie najwięcej wrażeń dostarczyło dzieciom „tymczasowe" zatrzymanie grupy w pomieszczeniu zatrzymań- tzw. areszcie.

Dzieci otrzymały w prezencie odblaski oraz mogły zrobić odciski swoich palców.

Spotkanie wzbogaciło naszą wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy oraz przyniosło wiele radości. Dziękujemy!W dniach 19 – 21 kwietnia Ursynowska Arena zgromadziła przedstawicieli ponad 20 przedszkoli. Odbyły się tam IV Igrzyska Przedszkolaków o Laur Burmistrza Ursynowa. W tej wyjątkowej imprezie wzięły również udział nasze przedszkolaki z grupy 5a. Pierwszego dnia odbyło się uroczyste rozpoczęcie z zapaleniem znicza olimpijskiego, występami dzieci z przedszkola im. Polskich Podróżników oraz ślubowaniem zawodników, którzy obiecali, że nie będą popychać nikogo w czasie rozgrywek, będą przestrzegać wszystkich zasad oraz nie będą płakać jeśli przegrają.
Drugiego dnia odbyły się eliminacje. Wszystkie drużyny wykazywały się piękną postawą współpracy. Do finału weszło 6 zwycięskich drużyn. Nie było wśród nich przedstawicieli naszego przedszkola. Otrzymaliśmy miłe pamiątki i dyplomy. Całe wydarzenie było wspaniałym doświadczeniem społecznym, emocjonalnym i sportowym oraz czasem dobrej zabawy i hartu ducha, bo przecież „ w zdrowym ciele, zdrowy duch”.12.IV grupy 5a, 5b i 6 wyjechały na wycieczkę do Teatru Lalka. Jednak był to inny wyjazd niż zazwyczaj. Nie było przedstawienia. Mieliśmy okazję zobaczyć teatr od strony kulis i nie tylko. Zwiedzanie zaczęliśmy od zejścia do podziemi, w których znajdują się lalki wykorzystywane do przedstawień. Poznaliśmy rodzaje lalek,  sposoby poruszania nimi, oraz to jak są wykonywane.W dalszą przygodę z teatrem udaliśmy się do Sali teatralnej. Najpierw od strony widza zobaczyliśmy scenę, następnie mogliśmy wejść na nią, a tam zobaczyć jak działają światła, jakie są efekty dźwiękowe. Nowe doświadczenia bardzo nam się spodobały. Może kiedyś ktoś z nas zostanie aktorem smile26 kwietnia 2016 roku przyjechał do naszego przedszkola Teatrzyk Ewangelizacyjny Eden ze spektaklem pt. "Zagubiona owieczka". Aktorzy stwarzając odpowiednią atmosferę do przypowieści, zdobyli uwagę dzieci, co zaowocowało zaangażowaniem ich serc i umysłów w przedstawianą historię.

 Zagubioną owieczką była mała Emilka - takie imię nadały jej dzieci. Troskliwy pasterz nie spoczął, póki Emilka nie znalazła się z powrotem w stadzie. Razem z pasterzem ruszyliśmy w oszukiwania. Pomimo trudów, zniechęcenia i sytuacji groźnych - nie poddawaliśmy się. Była ona dla nas ważna i to dodawało wytrwałości. Misja zakończyła się sukcesem. Nasza owieczka wróciła do stada. Była ogromna radość.

 Przypowieść ta uczy nas, że tym dobrym, troskliwym pasterzem jest Pan Bóg. On bardzo nas kocha i każdy z osobna jest dla Niego wyjątkowy.22 kwietnia, w połowie trwającego Okresu Wielkanocnego, grupa 5a przeżywała wspólną modlitwę DROGI ŚWIAŁA. Ilustracje do każdej stacji wykonały dzieci z pomocą rodziców. Modlitwę ubogacały czytane fragmenty Ewangelii dotyczące rozważnego wydarzenia, zapalone świece, oraz śpiew znanych nam pieśni wielkanocnych i eucharystycznych. Wspólna modlitwa w tym radosnym czasie ożywiła naszą wiarę w Zmartwychwstanie Jezusa oraz nadzieję przyszłego  zmartwychwstania i zjednoczenia z Panem czekającym na nas
w niebie…
„ - Czterdzieści dni Wielkiego Postu odeszło
  - Bogu niech będą dzięki !
  - Trzy dni Wielkiego Triduum Paschalnego zamknięte.
  - Bogu niech będą dzięki !
  - Pięćdziesiąt dni radości otwarte !
  - Bogu niech będą dzięki !
Święto trwa – idziemy dalej, ku wielkiej tajemnicy Zesłania Ducha Świętego.”Pewnego wiosennego poranka zawitała do nas mama Antosia, która na co dzień pracuje jako lekarz. Okazało się, że przyjmuje w swoim gabinecie małych pacjentów z różnymi chorobami. Podczas spotkania wcieliliśmy się z rolę dziennikarzy, którzy zadają pytania. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o tym bardzo potrzebnym zawodzie. Przekonaliśmy się jak ważna dla zdrowia jest higiena ciała. Nauczyliśmy się jak dokładnie myć ręce, żeby nie zostawały na nich żadne zarazki. Na koniec mieliśmy okazję sami wcielić się w rolę lekarza lub rodzica chorującego misia. Była to dla nas ciekawa nauka przez zabawę. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie za ubogacenie nas ważną wiedzą na temat tego, jak być zdrowym.Sławetny„syndrom białego fartucha”! Któż z nas, przedszkolaków, nie zna uczucia lęku, przed wizytą u lekarza? Od dziś jednak będzie inaczej, a to za sprawą miniwarsztatów„Szpital misiów”, w czasie których odwróciły się role – to my przywdzieliśmy białe kitle i byliśmy lekarzami; to do nas po poradę przyszła cała gromadka misiów. A my w gabinecie zabiegowym mierzyliśmy im temperaturę, ważyliśmy je i mierzyliśmy. Jako kardiolodzy wykonaliśmy EKG – nakleiliśmy diody i odczytaliśmy tajemniczy zygzakowy zapis pracy serduszek. Byliśmy też gastrologami i przekonaliśmy misie, że zaglądanie do brzuszka za pomocą USG wcale nie boli – to tylko takie śmieszne łaskotanie. Wcieliliśmy się także w postać traumatologa-chirurga –gips to nic strasznego. Sprawdziliśmy też jako radiolodzy jak wygląda nasz szkielet. Zaglądaliśmy do gardła, słuchaliśmy przez stetoskop i patrzyliśmy przez otoskop...

Dziękujemy rodzicom-lekarzom (Franciszkowi i Magdzie) oraz rodzicom-ochotnikom (Dominice i Kasi) i Paniom Wychowawczyniom z grupy 4C.Grupa 4B zaprosiła nas na poszukiwanie Wiosny. Po czym poznać, że już przyszła? Jakie są jej zwiastuny? O tym mogliśmy się dowiedzieć podczas przedstawienia które artyści zaprezentowali przed rodzicami i dziećmi. Poszukiwania oznak Wiosny nie były łatwe ale w końcu udało się je dostrzec! Oczywiście odwiedziła nas piękna Panienka , przynosząc ze sobą słońce i ciepły wiosenny deszcz. Wokół rozsypała kolorowe kwiaty, wypuściła z kieszeni motyle, policzyła kropki na skrzydełkach biedronek. Mamy nadzieję, że zagości już u nas na dobre!

Grupa 4B zaprosiła nas na poszukiwanie Wiosny. Po czym poznać, że już przyszła? Jakie są jej zwiastuny? O tym mogliśmy się dowiedzieć podczas przedstawienia które artyści zaprezentowali przed rodzicami i dziećmi. Poszukiwania oznak Wiosny nie były łatwe ale w końcu udało się je dostrzec! Oczywiście odwiedziła nas piękna Panienka , przynosząc ze sobą słońce i ciepły wiosenny deszcz. Wokół rozsypała kolorowe kwiaty, wypuściła z kieszeni motyle, policzyła kropki na skrzydełkach biedronek. Mamy nadzieję, że zagości już u nas na dobre!Na początku kwietnia w naszym przedszkolu odbył się koncert edukacyjny pt.: „Zabawa z guzikami i z nami”. Wszyscy zastanawiali się, o co tu chodzi… ale już po chwili wszystko było jasne. Zgłębialiśmy historię powstania i sposoby grania na instrumencie, jakim jest akordeon. Mogliśmy zagrać na „guzikach”, które wydają dźwięki i usłyszeć wspaniały koncert akordeonowy. Oglądaliśmy jak jest zbudowany ten instrument i dowiedzieliśmy się skąd biorą się te piękne dźwięki. Było dużo śmiechu i zabawy.

Czekamy na następne spotkanie z …„guzikami”.Cała wspólnota szkolno-przedszkolna spotkała się 19 marca na corocznym kiermaszu Wielkanocnym. Po wspaniałym Misterium przygotowanym przez uczniów klas piątych, które w tym roku nawiązywało do 1050 rocznicy Chrztu Polski, wszyscy pojawili się przy przygotowanych na tę okazję stolikach, na których podziwiać można było własnoręcznie wykonane przez dzieci prace. Były to: zajączki, kurczaczki, baranki i inne ozdoby kojarzące się ze zbliżającymi się świętami.  Nie zabrakło również pierniczków, ciast i pasztecików. Wszystkie stanowiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Świąteczny klimat sprzyjał zakupom na wielkanocny stół ale również rozmowom, których tematem były zbliżające się  Święta Zmartwychwstania Pańskiego.„MARZENIA DRZEW”

14 marca od samego rana panowała atmosfera radości i wyczekiwania z nutą tremy, która towarzyszy niejednemu aktorowi. Kurtynę odsłonięto! Pan Jerzy i Pan Marcin, jako narratorzy, snuli tajemniczą opowieść o marzeniach drzew. Tuż za ich słowami podążali aktorzy, prowadząc nas śladami Jezusa od narodzenia, przez śmierć do Zmartwychwstania.

Sześciolatki wcielone w role drzew przedstawiały swoje marzenia, bycia kimś wyjątkowym, niezwykłym, ważnym i niepowtarzalnym.

Czy marzenia się spełniają? Czy zawsze tak jak marzymy?

Drzewa przekonały się, że wówczas gdy wszystko z pozoru straciły, zyskały znacznie więcej niż oczekiwały. Są to niezwykłe tajemnice Pana Boga.

Radosne Alleluja zakończyło nasze przedstawienie.

Dziękujemy wszystkim zaproszonym Gościom za obecność, gromkie brawa zasłuchanie i łzy wzruszenia.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Jerzego i Pana Marcina, którzy poświecili swój czas, by wziąć czynny udział w naszym przedstawieniu.Pewnego marcowego dnia w przedszkolu odbyły się wyjątkowe warsztaty. 5-latki ujrzały przed sobą górę sianka, którego zapach roznosił się po całym budynku. Czekało nas wykonanie wielkanocnego zajączka! Ale jak to zrobić? Wytrwali uczestnicy zajęć dbali o każdy szczegół. Efekty widać na zdjęciach.Kilkanaście dni przed kalendarzową wiosną, w przedszkolu odbył się Koncert Edukacyjny pt. "Wiosenny uśmiech".

Z wielką radością i zaangażowaniem dzieci brały udział w improwizacji piosenek o bałwankach, które łzy z oczu ocierały, a także o niedźwiedziu, którego zbudziła pszczoła.

Przedszkolaki poznały nowy instrument meksykański, składający się z oryginalnej szczęki osła. Wszystkie dzieci miały też możliwość zagrania na tym niezwykłym przedmiocie.
Wracając do swoich sal, jeszcze długo opowiadały o przeżyciach i doświadczeniach z muzyką.

Życzymy wszystkim, aby nadejście wiosny pobudzało do radości i uśmiechu:) 2 marca  w naszym przedszkolu zagościli dobrze nam znani przyjaciele ze Stumilowego lasu.
W ich postaci podczas przedstawienia pt.: "Kubuś Puchatek i jego przyjaciele uczą zachowania się przy stole" wcieliły się dzieci z grupy 5A. Wszystkie przedszkolaki, począwszy od tych najmłodszych, po najstarsze, dowiedziały się jak kulturalnie zachować się przy stole, czego unikać, jak prawidłowo używać sztućców i wielu innych zasad niezbędnych w codziennym, kulturalnym spożywaniu posiłków.  Występ był ubogacony piosenkami i tańcem "Przebudzenie".Po powrocie z ferii zimowych w naszym przedszkolu mieliśmy okazję przenieść się do ciepłych krajów. Stało się to za sprawą bardzo ciekawego spotkania  pt.: „W cieniu egipskich piramid”. Starszaki mogły na nim poznać fascynujący świat starożytnego Egiptu. Faraon Ramzes byłby dumny z przedszkolaków, które ochoczo bandażowały kolegę na wzór mumii. Odważni ochotnicy przymierzali strój małego faraona i Egipcjanina.
Mali podróżnicy ostrzegają-wielbłąd może opluć, a podczas  burzy piaskowej zakładaj gogle narciarskie.
Spotkanie z poszukiwaczami przygód zakończyliśmy degustacją daktyli.W podróż z Babcią i Dziadkiem

 

W poniedziałkowe popołudnie 25 stycznia, w sali widowiskowej gościliśmy bliskich naszym sercom gości – Kochanych Babcie i Dziadków.

To dla Nich, z dużą radością, wystąpiły sześciolatki smile                                     

Dziewczynki i chłopcy, wraz z Panią Małgosią, zaprosili Drogich Gości w tajemniczą i niezwykłą podróż do Afryki.Doktor Dolittle i jego przyjaciele mieli do pokonania niejedną niebezpieczną przygodę, która mimo wielu zmagań, szczęśliwie dobiegła końca.Architekt – to trudne słowo, nie tylko do wymówienia przez 4-latki ale również do określenia, co oznacza. Jednak za sprawą odwiedzin Mamy Maciusia wszystko stało się dla nas jasne. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca w tym zawodzie, zobaczyliśmy i nazywaliśmy różne rodzaje budynków, które projektuje architekt. Próbowaliśmy również zbudować jak najwyższą wieżę i okazało się, że zarówno drużyna dziewczynek jak i chłopców miała z tym nie lada problem. Konstrukcja zawalała się, zanim wszystkie jej części zostały na sobie ułożone.

Dla wyciszenia, po tych emocjach budowania, mogliśmy przyjrzeć się jak wyglądają prawdziwe projekty, a na końcu mogliśmy sprawdzić swoje siły w samodzielnym zagospodarowaniu przestrzeni.
Dziękujemy mamie Maćka, że tak ciekawie przedstawiła nam swój zawód. Może te zajęcia obudzą w którymś z czterolatków drzemiące talenty architektoniczne? :)Jako że zima tego roku nas nie rozpieszcza i aura jest raczej jesienna, trzylatki postanowiły wyruszyć w jakąś ciekawą podróż. Tylko co tu wybrać?

Nie zastanawialiśmy się długo... Lecimy w kosmos! Przedtem sprawdziliśmy jeszcze naszą spostrzegawczość, refleks i sprawność fizyczną, w końcu taka wyprawa, to nie przelewki :) A potem pozostało nam już tylko wystartować.

Trzy, dwa, jeden... START! Cóż to była za frajda. Po drodze mijaliśmy różne planety, na niektórych zatrzymując się przez chwilę. Musicie wiedzieć, że niełatwo chodzi się po ich pofałdowanej powierzchni. Ale co to dla nas!Jak wiele w nas drzemie muzycznych talentów!
Mogliśmy się o tym przekonać pewnego dnia po feriach, kiedy w rytmie afrykańskich bębnów przenieśliśmy się do wielkiej dżungli. Spotkaliśmy tam żyrafę i zebrę oraz skradaliśmy się obok drzemiącego lwa i polowaliśmy na antylopę. Uczyliśmy się wystukiwać rytm zachodzącego słońca, wielkiej wiosennej ulewy oraz drobnego deszczyku. A to wszystko za pomocą jednego niepozornego instrumentu – bębna.
Jak bogaty jest świat naszej wyobraźni i muzyki!
Dziękujemy Panu Krystianowi, że uwrażliwił nas na to bogactwo :)„My się zimy nie boimy,

w detektywów się bawimy.

Ślady zwierząt wytropimy…”

Pod tym hasłem ruszyliśmy w styczniowy poranek na wyprawę do Lasu Kabackiego. Cel na ten słoneczny, śnieżny poranek był wyjątkowy- znalezienie śladów zwierząt. Naszym przewodnikiem była ornitolog- Pani Marysia.Jak co roku w karnawale
radość wszędzie, tańce, bale.
Już basowo gra muzyka,
każdy fika, każdy bryka.
Idą lalki i księżniczki,
psy, rycerze, ogrodniczki,
policjanci, klauny, ptaki….
Czy to nasze przedszkolaki?Podczas styczniowej Mszy Świętej mieliśmy wiele wydarzeń towarzyszących uświetnieniu tego comiesięcznego spotkania naszej wspólnoty przedszkolnej. Główną intencją była modlitwa
w intencji kochanych Babć i Dziadków, których gościliśmy na tej Eucharystii.
Życzenia popłynęły również w kierunku Księdza Franciszka, który przyjmował je z podwójnej okazji – jako jubilat i solenizant.
Zwieńczeniem tego spotkania w okresie Świąt Bożego Narodzenia było wspólne kolędowanie, które poprowadzili Rodzice dzieci z grupy 4B. Z każdego zakątka kaplicy popłynęły do Nieba radosne pieśni wychwalające Jezusa – Zbawiciela. Zarówno duzi, jak i mali chórem tak zaśpiewali: „Hejże ino dyna, dyna, narodził się Bóg dziecina, w Betlejem, w Betlejem”!Echo...echo…echo..!  Dziecięce głosy rozbrzmiewały z wielu stron. Poczuliśmy się jak w górach.
Wystarczyło  zmieszać nasze glosy... w mikserze.  Rozpoczęła się prawdziwa zabawa dźwiękiem. Przekonaliśmy się  jak mogłyby śpiewać  krasnoludki i jak brzmi piosenka puszczona.... od końca.
Na zakończenie nagraliśmy dwie kolędy w warunkach prawdziwego studia nagrań.„Pan Jezus także Babcię i Dziadka miał, kiedy w Nazarecie żył….”

Styczeń to miesiąc, w którym szczególnie chcemy podziękować kochanym Babciom i Dziadkom. Dlatego dzieci z grup 3a, 3b, 3c,  4a, 4c, 5a przygotowały Jasełka połączone ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Wszyscy artyści włożyli dużo pracy i serca, aby przybliżyć scenę Narodzenia Pana Jezusa. Najmłodsze przedszkolaki po raz pierwszy zaprezentowały się przed tak dużą publicznością i spisały się wspaniale. Wszystkie występy sprawiły, że niejedna łezka (ze wzruszenia) zakręciła się  w oku Babci i Dziadka. 
Zwieńczeniem występów było wręczenie Drogim Gościom obchodzącym swoje święto upominków wykonanych własnoręcznie przez dzieci."Dziewięć planet Słońce okrąża,

planeta Ziemia pośród nich zdąża.

Merkury pierwszy i Wenus w linii,

Ziemia z księżycem jest tuż za nimi..."

 26 listopada nasze 4-latki wyruszyły do planetarium w Centrum Nauki Kopernika.

Bohaterowie "Ulicy Sezamkowej" - Elmo i Żółtodziób zabrali dzieci w fascynującą podróż międzygwiezdną.23 XI dzieci z grup 5A i 5B zamieniły się w Rycerzy i Księżniczki.
Dzień rycerski odbywał się wraz z przybyłymi do naszego przedszkola przedstawicielami z Bractwa Rycerskiego i panem Adrianem – pasjonatem historii.
Zaproszeni goście wprowadzili nas w dawny – nieznany nam świat. Mogliśmy zobaczyć i poznać jak wygląda i do czego służy zbroja rycerska, a odważni mogli przymierzyć niektóre jej części, dotknąć miecza oraz założyć rękawicę. Poznaliśmy ciekawe informacje dotyczące życia i zwyczajów średniowiecznych. Na koniec dzielni i odważni rycerze z grup 5A i 5B stoczyli walki na miecze.Piątkowe przedpołudnie 20 listopada spędziliśmy w niezwykle ciekawy sposób.

Mama Zosi – p. Marta Naróg przeprowadziła z nami doświadczenia i eksperymenty. Wszystkie pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Wiele entuzjazmu wywołał pokaz grania na szklance oraz tworzenie własnej książeczki z poruszającym się ludzikiem. Dowiedzieliśmy się jak to się dzieje, że nadmuchany i podpalany balon napełniony wodą nie pęka oraz  jak wygląda pod mikroskopem kartka papieru, jak działa dźwięk, jak powstają dźwięki wysokie i niskie, skąd się bierze tlen, jak działają niewidoczne elektrony?
Jesteśmy bardzo wdzięczni p. Marcie, że zapaliła  nas do zdobywania wiedzy i poznawania jej tajników poprzez doświadczenia. Zachęciła również dzieci do przeprowadzenia podobnych eksperymentów w domu z rodzicami.13 listopada grupa sześciolatków brała udział w bardzo ciekawych zajęciach z Panem Adrianem (archeologiem, historykiem, przewodnikiem).  Podczas spotkania dzieci nie tylko dowiedziały się o najstarszych dziejach Polski sięgających czasów Mieszka I, ale także zobaczyły i miały okazję przymierzyć stroje rycerskie z tamtych czasów.

Dowiedzieliśmy się, że podstawowym orężem średniowiecznego rycerstwa był miecz, a obok niego włócznia. Ubiór obronny stanowiły zbroje, a jego zwieńczeniem był hełm., który jak się dowiedzieliśmy uległ w średniowieczu największym przemianom - od formy stożkowatej, poprzez garnczkowaty, aż po przyłbice w wiekach późniejszych.

Grupa z zachwytem przymierzała różne hełmy oraz trzymała w ręku miecze. Mieliśmy także możliwość obejrzenia tarczy, które służyły do obrony. Podczas zajęć utrwaliliśmy sobie symbole narodowe oraz przypomnieliśmy  historię Hymnu Narodowego.Święto Matki Bożej Miłosierdzia ( 16 listopada) uczciliśmy w naszym przedszkolu wystawiając przedstawienie o tematyce patriotycznej "Wars i Sawa" dla dzieci z przedszkola o 10.00 i dla rodziców dzieci o 15.30. Występ przybliżył widzom historię spotkania Warsa i Sawy opowiedzianą w uroczy, wdzięczny sposób przez dzieci z grupy 5a. Głównym przesłaniem, które wypłynęło z przedstawionych treści były słowa jednogłośnie wypowiedziane przez dzieci: "nic prócz miłości nam nie potrzeba". Dorośli włączyli się w śpiew znanych ze swojej młodości piosenek "Kiedy rano jadę osiemnastką" oraz "Jest Warszawa". Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą o miłosierdzie i ochronę od wszelkiego zła dla naszej stolicy Warszawy i Bożym błogosławieństwem.Jesień, to czas przygotowywania zimowych zapasów i to nie tylko przez zwierzęta. 30 października dzieci z naszego przedszkola uczyły się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, zwłaszcza tych z domowej spiżarni. Pięciolatki pod okiem pań przygotowywały prawdziwe zapasy! Z kapusty, papryki i ogórków naszykowały sałatki, które powkładały do słoików a następnie zalały specjalnie przyrządzonym sokiem. Na koniec słoiki zostały zakręcone i podpisane. Dzieci były bardzo dumne z samodzielnie wykonanych przetworów. Będą miały pyszne surówki jako dodatek do zimowych dań.W tym roku obchody Święta Niepodległości w naszym przedszkolu nabrały szczególnie uroczystej oprawy. Sala gimnastyczna zamieniła się w scenę, na której dominowały barwy narodowe. Dzieci z wszystkich grup, w strojach galowych, z dumą reprezentowały własny program artystyczny. Mali widzowie usłyszeli wiersze okolicznościowe, takie jak:   "Barwy Ojczyste", "Kto Ty jesteś?", "Polskie skarby", "Twój dom". W przedszkolu rozbrzmiewały pieśni patriotyczne: "Płynie, Wisła, płynie", "Na nowej górze", "Krakowiaczek jeden", "Jest Warszawa". Wiele emocji, szczególnie wśród chłopców, wzbudziły wojskowe utwory: „Maszerują strzelcy", "Wojenko, wojenko", „Przybyli ułani pod okienko".Pod koniec października do naszego przedszkola na Kabatach zawitała Pani Jesień. Dzieci na tę okazję przybrały stroje kolorowych listków, kropelek deszczu, muchomorków, leśnych zwierzątek, kasztanów, jarzębiny.  Każda grupa miała okazję zaprezentować się przed swoimi młodszymi i starszymi kolegami i koleżankami. Po tak rozpoczętym balu dzieci z grupy 4A wytańczyły, wyśpiewały i wyrecytowały o tym, z jakimi darami przybywa do nas ta piękna pora roku. Później przedszkolaki z wielką radością uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach. Pani Jesień obiecała, że za rok także nas odwiedzi.Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli. Nasza grupa 5a wybrała się 3 listopada do pobliskiego Lasu Kabackiego, aby zapalić znicz na symbolicznym grobie obrońców naszej ojczyzny. Przedszkolaki objęły modlitwą  zmarłych  NN żołnierzy AK walczących  o wolną Polskę. W drodze powrotnej nie zabrakło czasu na nasze ulubione zabawy w terenie z wykorzystaniem jesiennych liści oraz rysowanie patykami na piachu. Wspólnie spędzony czas uświadomił nam, że ten las jest nie tylko miejscem rekreacji i odpoczynku ale też miejscem walki, krwi przelanej za Polskę oraz miejscem pamięci, zadumy i  modlitwy za tych, którym zawdzięczamy dziś wolność naszej ojczyzny.W środę, 21 października, wybraliśmy się z wizytą do pobliskiego gabinetu stomatologicznego. Zostaliśmy serdecznie przywitani i ugoszczeni. Pani stomatolog zapoznała nas ze swoim miejscem pracy. Powiedziała nam jak dbać o zęby i dokładnie je czyścić, by długo nam służyły. Niektóre dzieci miały obawy przed ruchomym fotelem. Strach jednak szybko minął i ustawiła się kolejka chętnych. Buzie same się otwierały ze śmiechu na widok specjalnej latarki.  Najciekawszy był „wąż - wsysacz wody”. Pił z kubka jakby nie mógł ugasić  pragnienia. Podczas wizyty dwie dziewczynki zdeklarowały, że też chcą być dentystką. Zostaliśmy obdarowani książeczkami i kolorowankami. Chętnie będziemy przychodzić do gabinetu.Aby pomóc dzieciom zrozumieć te dawne wydarzenia nasz Gość wyrysował je na tablicy i odniósł każde z nich do współczesności. Dzięki temu wszystko stało się jasne! Dzieci chętnie brały udział w rozmowie, podawały własne przykłady i dzieliły się swoją wiedzą. Zachęcamy również Państwa do przybliżania dzieciom Pisma Świętego, zarówno w domu jak i w przedszkolu. To doskonała okazja, żeby od najmłodszych lat rozbudzać w naszych pociechach wiarę i miłość do Boga.Z pewnością 8 października dla każdego sześciolatka pozostanie dniem niezapomnianym. Tego dnia  zwiedziliśmy letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.  W trakcie spaceru z przewodnikiem młodzi odkrywcy dowiedzieli się m.in.:  jak długo  trwała królewska kąpiel i co łączy królewski park z odległymi Chinami. Wreszcie  nadszedł czas,  na wyczekiwaną grę terenową.  Młodzi odkrywcy,  podzieleni na trzy zespoły, otrzymali od mistrza kuchni królewskiej Pawła Tremo sakiewkę z pieniędzmi i niezbędne mapy, które pozwoliły zebrać im produkty potrzebne do przyrządzenia ulubionej potrawy króla - „szczupaka po polsku”. Poruszając się po parku zgodnie ze wskazówkami uczestnicy napotkali na swojej drodze m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego i  tajemniczą straganiarkę.Pamiętacie przedstawienie z okazji Dnia Dziecka w wykonaniu rodziców?  Pięciolatkom tak spodobały się przygody pewnego sprytnego kota, że postanowiły wybrać się do teatru Syrena na spektakl… Tak! Macie rację, właśnie na „Kota w butach”.  Zaopatrzone w niezbędnik wycieczkowicza (plecak z drugim śniadaniem) już w teatrze sprawdziły wytrzymałość foteli, odkrywając przy okazji, że są one umieszczone  na schodach. Z niecierpliwością czekały na trzeci dzwonek, by wreszcie...

Zapewne znacie tę bajkę, jednak śmiało możemy stwierdzić, że w  tym niezwykłym widowisku muzyczno–tanecznym, każdy odnajdzie coś dla siebie.W grupie 4B rozpoczęliśmy czwartkowe spotkania, podczas których Rodzice mogą poprowadzić zajęcia z przedszkolakami. Mają okazję opowiedzieć o swoich pasjach, ciekawym zawodzie, czy zmianach związanych z porami roku.

 15 października mama Marysi w bardzo ciekawy sposób przedstawiła dzieciom informacje
o jesiennej pogodzie. Dzieci mogły dowiedzieć się, dlaczego dni robią się krótsze i chłodniejsze, a liście zmieniają kolor i spadają. Prawdziwą frajdą było „robienie wiatru”.

         Wiedząc, że należy się zdrowo odżywiać, postanowiliśmy w pierwszych dniach października  od początku do końca samodzielnie wykonać sałatkę owocową.

Nasza przygoda rozpoczęła się od sporządzenia listy zakupów, obliczenia naszego budżetu i wyruszenia na stoisko z potrzebnymi składnikami.

Samodzielne wydawanie pieniędzy, wybieranie owoców, obliczanie reszty,  było super przygodą.

Zakupiliśmy: pachnące maliny, jagody, pomarańcze, cytryny, mango, nektarynki oraz granat i melon. Pozostałe owoce przynieśliśmy z domu.

 16 X grupa 5a uczciła pamięć o Świętym Janie Pawle II organizując w swojej grupie Dzień Piłki. Nasz Święty Papież spotykał się ze sportowcami i kibicował im. Sam prowadził aktywny tryb życia. W wielu dziedzinach, również w sporcie, jest dla nas natchnieniem i inspiracją.
Tego dnia każde dziecko przyniosło z domu piłkę. Po krótkiej prezentacji,  w wybrany przez siebie sposób, dzieci z charakterystycznym dla siebie entuzjazmem podjęły zaproponowane  ćwiczenia. Zabawy były różne: od  indywidualnych po zawody w parach. Rozegrano również  grę zespołową z podziałem na drużyny. Największą radość wywołało celowanie w pachołek.  Trzylatki na tropie...

 

Nie tak dawno, jak wieść niesie,

przyszła do nas pani JESIEŃ.

Więc trzylatki raźnym krokiem,

podążają dziś jej tropem.

Patrzą na dół, zerkną w górę, 

9 października chętni Rodzice dzieci z grupy 5a zorganizowali  dla przedszkolaków na terenie Lasu Kabackiego zabawę terenową. Grupa została podzielona na dwa zespoły. Każdy z nich miał do pokonania inną trasę. Strzałki wskazywały  drogę odkrywania kolejnych zadań na owocowo-warzywnym szlaku. Ich wykonanie  wymagało od uczestników wykazania się umiejętnością pracy zespołowej, sprawnością ruchową, słuchową, językową. Nad poprawną realizacją poleceń czuwali rodzice.Święto Matki Bożej Różańcowej zgromadziło wszystkie dzieci z przedszkola w kaplicy na spotkaniu z panią Elą Zajdel. 
Zainicjowała ona stworzenie w naszej kaplicy październikowej wystawy figur maryjnych. Pochodzą one z  prywatnej kolekcji. Prowadząca opowiedziała dzieciom o historii powstawania figurek.
Poznaliśmy również  kolejne etapy tworzenia  kolekcji oraz okoliczności zdobywania kolejnych eksponatów.