„My się zimy nie boimy,

w detektywów się bawimy.

Ślady zwierząt wytropimy…”

Pod tym hasłem ruszyliśmy w styczniowy poranek na wyprawę do Lasu Kabackiego. Cel na ten słoneczny, śnieżny poranek był wyjątkowy- znalezienie śladów zwierząt. Naszym przewodnikiem była ornitolog- Pani Marysia.

Rozpoczynając przygodę z tropieniem musieliśmy ustalić terminologię.  Dowiedzieliśmy się, że słowo „ślady” dotyczy wszelkich pozostałości działalności zwierząt,
a więc zarówno są to odbicia łap w błocie, jak i obgryziona szyszka czy gniazdo. Natomiast termin „tropy” odnosi się ściśle do odcisków łap na śniegu czy ziemi.  Wycieczka pozwoliła nam poznać tajemnice zwierząt.

Wspaniałe krajobrazy oraz otaczająca przyroda wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła wielu wspaniałych przeżyć i wywołała ogromną radość. Przedszkolaki zadawały mnóstwo pytań, szukały śladów zwierząt, brały udział w zabawach ruchowych oraz wsłuchiwały się w odgłosy lasu. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela.

Wizyta w lesie na długo pozostanie w pamięci dzieci. Jej owocem są prace plastyczne znajdujące się w szatni, które ukazują tropy zwierząt. Składamy serdecznie podziękowania Pani Marysi, za tak owocne, pełne wrażeń zajęcia i obiecujemy, że na spotkanie z leśną przyrodą powrócimy jeszcze nie raz.