6 listopada dzieci z grupy 5A i 5B wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Józefowie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu, jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.

Pierwszym z nich jest rozgrzewanie szkła nad palnikiem ogniowym, a następnie wydmuchiwanie ustami baniek. Kolejnym etapem jest ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wyrób trafia do farbiarni, gdzie poprzez zanurzenie w farbie nadaje się przeróżne kolory. Następnie kolorowe kule wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W „lakierni” podpatrywaliśmy jak nabierają one pięknych barw. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na wystawie. Były to ręczne arcydzieła! Następnie zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy spróbować własnych sił w tej precyzyjnej pracy.
Na zakończenie wycieczki wszyscy uczestnicy otrzymali bombki choinkowe wyprodukowane w fabryce oraz te, które sami ozdabiali. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wrażeń.