W grupie 5A miały miejsce bardzo ciekawe zajęcia przeprowadzone przez rodziców. Tematyka ich była bardzo różna. Rodzice Józefinki – Państwo Mieczkowscy z zawodu są chemikami. Przeprowadzili z nami doświadczenia i eksperymenty. Wszystkie pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Wiele entuzjazmu wywołał "wyścig kolorów" i tworzenie "bulgoczące dymu" oraz kolorowych płynów. Dowiedzieliśmy się jak to się dzieje, że balon z suchym lodem w środku napełnia się powietrzem i rośnie.

W prezencie dostaliśmy wielki słój wypełniony wodą w którym rozkwitał chemiczny ogród. Przez kilka dni z ciekawością obserwowaliśmy "chemiczne twory" podobne do roślinności. Po zajęciach z rodzicami Józefinki prawie wszyscy chcą zostać chemikami. ;)  Dzięki wspaniałym zajęciom przeprowadzonym przez mamę Mani dostrzegliśmy jak ogromne ilości cukru są nie tylko w produktach tzw. słodkich, ale też w żywności nie uważanej za słodką np. w kajzerkach czy w ketchupie.
Razem liczyliśmy ile kostek cukru jest w kolejnych produktach. Najwięcej zawiera coca-cola, bo aż 7 kostek cukru.

Przekonaliśmy się, że nie wszystkie cukry mają słodki smak. Dowiedzieliśmy się, że nadmiar cukru jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Na zajęciach z mamą Janka mieliśmy okazję dowiedzieć się, że w przeszłości zamiast pieniędzmi, płacono solą i kruszcem. Poznaliśmy proces powstawania banknotów w fabryce oraz liczne zabezpieczenia, z których jedne są widoczne gołym okiem, a inne dopiero w ultrafiolecie. Interesująco wyglądały banknoty wydawane na specjalne święta i okazje jak np.: na Święto Odzyskania Niepodległości czy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po zajęciach mogliśmy pobawić się w sklep i bank, gdzie mogliśmy używać wzorów prawdziwych banknotów i monet. Jesteśmy bardzo wdzięczni odwiedzającym nas rodzicom, że dzieląc się swoją wiedzą, wzbogacili nas i zachęcili do odkrywania świata.